Az atomenergia hosszú távú biztonságos alkalmazásához kapcsolódó technológiák kutatása is témája a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontjának vezetésével és széles körű szakmai együttműködés mellett most induló programnak, amely a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázati rendszerében a nemzetgazdaság versenyképességének növelése szempontjából kiemelt jelentőségű kutatásfejlesztési projektek finanszírozására fordítható programban 1,9 milliárd forintos támogatást nyert el.
Az egészségipari és az irányítástechnikai kutatásfejlesztési célú programok mellett, az energetika a harmadik stratégiai jelentőségű terület, amelyben a nemzetgazdaság versenyképességének növelése szempontjából kiemelt jelentőségű kutatás-fejlesztési tevékenységeket ösztönöz a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a K+F Versenyképességi és Kiválósági Szerződések 2014 pályázati programban.
A most induló, négy éves időtartamú, VKSZ_14-1-2015-0021 azonosító számú kutatás-fejlesztési konzorciális projekt megvalósítóinak törekvése, hogy új lendületet adjanak az atomenergiával összefüggő szaktudás és biztonsági kultúra fenntartását és erősítését célzó hazai kezdeményezéseknek. Ennek érdekében a nukleáris energetikai szektor kiváló hazai szereplői stratégiai jelentőségű kutatás-fejlesztési projekt megvalósítását tűzték ki célul az atomenergetika távlati fejlesztési irányainak megvalósításával. A tervek között szerepel – elsősorban a fűtőelem-ciklus zárására és az újfajta, 4. generációs reaktorok kutatására vonatkozó – részvétel nemzetközi együttműködésekben.
A konzorciumot a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontja (MTA EK) vezeti, a projekt további résztvevői a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézete (BME NTI), a Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézete (ATOMKI), az Országos Közegészségügyi Központ Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Igazgatósága (OKK OSSKI) és a NUBIKI Nukleáris Biztonsági Kutatóintézet Kft.
Elérhetőség:
Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpont
1121 Budapest, Konkoly Thege Miklós út 29-33
Telefon: 06-1-392 395 91 59
Fax: 06-1- 395 92 93
E-mail: info@energia.mta.hu
Honlap: energia.mta.hu, faetp.kfki.hu
Aszódi Attila: Magyarország hosszú távon épít az atomenergiára
Budapest, 2015. szeptember 25., péntek (MTI) - Magyarország hosszú távon épít az atomenergiára, amelynek felelős alkalmazásához kutatási és oktatási programokra is szükség van - mondta Aszódi Attila, a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős kormánybiztos a Nemzeti Nukleáris Kutatási Program nyitórendezvényén pénteken Budapesten.
A kormánybiztos hangsúlyozta, kell tudni új eredményeket felmutatni, érteni, hogy merre halad a világ; véleménye szerint ehhez adhat nagy segítséget ez a kutatási program.
A programot megvalósító konzorcium összetétele garancia arra, hogy az eredmények nemcsak a kutatásban, hanem az oktatásban is megjelennek - emelte ki Aszódi Attila.
A konzorcium a projekthez 1,9 milliárd forintot nyert el, a finanszírozást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap biztosítja. Az öttagú konzorcium vezetője a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Energiatudományi Kutatóközpontja, résztvevői a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézete, az MTA Atommagkutató Intézet, az Országos Közegészségügyi Központ Országos Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Igazgatósága, valamint a NUBIKI Nukleáris Biztonsági Kutatóintézet Kft.
Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke elmondta, a pályázat során olyan programokat támogattak, amelyek amellett, hogy fontos kutatási eredményeket hoznak létre, közvetlenül felhasználhatóak a magyar gazdaságban.
Kitért arra is, hogy a következő hónapokban Magyarországon soha nem látott összegű pályázati felhívások jelennek majd meg mind hazai forrásból, a megújult Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból, mind pedig uniós forrásokból.
Horváth Ákos, az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjának főigazgatója ismertette: a programban 43 kutatási téma van. Ezek három nagy témakör köré csoportosíthatók, a kísérleti kutatások és infrastruktúra fejlesztése, az atomerőművi folyamatok korszerű modellezése és szimulációja, valamint a kiégett fűtőelemek és radioaktív hulladékok kezelése és az újgenerációs atomerőművek kutatása köré.
Nyitóbeszéd
Dr. Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke
Vendégelőadás
Dr. Aszódi Attila, a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős kormánybiztos
Projektbemutató előadás
Dr. Horváth Ákos, a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontjának főigazgatója, a projektkonzorcium vezetője
Konzorciumi partnerek bemutatkozó előadásai
Dr. Czifrus Szabolcs, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézet igazgatója
Dr. Sulik Béla, a Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézetének igazgató helyettese
Dr. Sáfrány Géza, az Országos Közegészségügyi Központ főigazgató helyettese
Dr. Holló Előd, a NUBIKI Nukleáris Biztonsági Kutatóintézet Kft. igazgatója
További képek megtekintése: Megnyitó
Vissza az oldal tetejére